Erkekler İçin Arkadaşlık Siteleri Analizi

İnternette hangi tip erkekler daha çok ilgi görüyor? Arkadaşlık siteleri(sosyal network) arasında farklılıklar var mı? Hangi arkadaşlık sitesinde hangi tip erkeğe rağbet ediliyor? Bu sitelerdeki bayanlar erkeklerden ne bekliyor? Karakterlerine göre farklı arkadaşlık siteleri seçen erkeklerin şansı yükseliyor mu?

blog-image

Bu soruları cevaplayabilmek için amatör olarak bir sosyal deney hazırladık. Bu deneyde İstanbul’da yaşayan 3 adet farklı erkek profili ve 5 tane arkadaşlık sitesi kullandık. Deneyden çıkan sonuç şaşırtıcıydı:

blog-image-2

  • Çoğu sosyal networkte bayanlar iyi bir meslek sahibi, iyi gelir sahibi izlenimi veren, “düzgün ve elit” olarak tabir edilen modern erkeği tercih ettiler.
  • Eğlenceye ve gece hayatına düşkün, cinsel içerikli mesajlar atan üniversite öğrencisi genç attığı mesajlara beklenenden daha yüksek cevaplar alsa da bu mesajların çoğu olumsuzdu. Ancak test sonuçları olumlu/olumsuz ayrımı yapılmadan sergilendi.
  • “Kro” olarak tabir edilebilecek aşırı romantik erkek ise sosyal networklerin çoğunda aldığı geri dönüş ve bu geri dönüşlerin olumluluğu bakımından diğer 2 erkek profiline yetişemedi.

Metodoloji: Her sosyal networkte Random Sampling (Rastgele Örneklem) yöntemi kullanılarak, İstanbul’da yaşayan 600 kişi belirledik ve her karakterin hesabından 200’er kişiye mesaj attık. Toplamda 3000 adet mesaj gönderildi ve geri dönüş sayıları kaydedildi. Testimizin amacı nedeniyle karakterlerin tipleri profillerine uygun seçildi. Ancak yine de, profilden bağımsız olarak karakterlerin çekicilik seviyeleri sonuçları etkilemiş olabilir.

Devamı:

Bu çalışmanın tamamına erkekler-icin-arkadaslik-siteleri isimli PDF dosyasından ulaşabilirsiniz.

Advertisements

7 thoughts on “Erkekler İçin Arkadaşlık Siteleri Analizi

  1. Çoğu sosyal networkte bayanlar iyi bir meslek sahibi, iyi gelir sahibi izlenimi veren, “düzgün ve elit” olarak tabir edilen modern erkeği tercih edenlerin Çoğu sonunda Mutluluğu yakalayamıyor ama hayal kırıklığına uğrayanlar 100%75

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s