Götlük Etkisi

Tam türkçesine uygun bir kelime bulamadığım asshole’ların startup sektöründeki işe yararlığından bahsetmek istiyorum. Can Yücel’in bir lafı vardır, “bu ülkede göte göt denir” diye. Bizim sektörde göte göt denmez, kıskanılır. (çoğunlukla)

(Kibarlık olsun diye Asshole’u ‘gıcık’ olarak çevirelim) Image

Underdog dediğimiz(yine türkçesini tam bulamadığım), henüz başarıya ulaşamamış veya küçük görülen girişimciler için gıcık girişimciler çok önemli ve işe yarayan bir kavramdır. Sektörde yükselmekte veya hali hazırda yüksekte olan girişimciler, sosyal medya’da birbirleriyle atışır, başarılarını över, keyifli  hayatlarından anları paylaşır ve yüksek bir noktada olduklarını çekinmeden, tüm açıklığıyla ve bazen de abartıyla ortaya koyarlar.

Bizim sektörün doğasında bu normal kabul edilir ancak bir yandan da kıskanılır, gıcık olunulur. Elbette bu herkes için doğru olmasa da, büyük bir çoğunluk, bastırmayı başarsa bile aslında böyle hisseder.

İşte o hissedilen kıskançlık veya gıcıklık ciddi bir güçtür. Hafif bir kızgınlık yaratır. Belki şartların eşit olmadığı düşünülür, belki de içten içe, doğru zaman ve fırsat geldiğinde kendilerinin çok başarılı işler çıkaracaklarını hissederler. Kızgınlık, insanoğlu için en büyük motivasyon kaynaklarından birisidir. Büyük abi’ler kendi çevrelerinde keyifli görüntüler çizerken, küçük, kızgın ve motive ekiplerin başarılı işler çıkarabilme potansiyelleri olduğunu düşünüyorum.

İçinizde kızgınlık mı var? Yapılan işlerin kötü olduğunu, sistemin bozuk olduğunu mu düşünüyorsunuz? Pohpohlama dünyasında yaşadığımızı mı hissediyorsunuz?

İşte o zaman kızgınlığınızı kullanın. Sizi tüketmesine izin vermeyin. Bir şeyleri yerinden oynatın.

Başarıya ulaşırsanız, gıcıkların arasına katılıp katılmamak size kalmış.

Advertisements

3 thoughts on “Götlük Etkisi

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s